© SE&JS ENG  
  Ilmunud raamatudIlmumiselEnimtuntud raamatud  
       
 

2020. aastal


Jaanuaris:

ÜKS ELU
Valda Raud
Päevikud, mälestused, kirjad

Kokku pannud Ela Tomson
Saatesõna Anu Raud

Tõlkija ja literaadi Valda Raua (29. jaanuar 1920–8. oktoober 2013) kultuuriloolise arhiivi põhjal kokku pandud raamat (koostaja Ela Tomson) sisaldab valikut Valda Raua päevikutest, kirjavahetusest ja märkmetest läbi muudatusterohke Eesti elu – 1930. aastate lõpust kuni aastani 2010. Käsikirjas avaneb 93-aastaseks elanud sügavalt intelligentse naise tundlik pilk ümbritsevale elule, kirjandusele, loodusele, inimsuhetele. Kuid see pole üksnes isikuraamat, vaid ka dokument ajastust ja inimestest, nagu tema seda nägi ja sellest kirjutas.

Valda Rauda mäletatakse väga sõna- ja faktitäpse kirjutajana, õiglase ja tundliku loomuga inimesena. Ta on irooniline variserlike ja valelike isikute vastu ega varja seda.

Valda Raud oli poole sajandi vältel eestlaste paljude lemmikraamatute armastatumaid tõlkijaid, maailmakirjanduse eesti keelde vahendajana eriliselt hinnatud ja tunnustatud. Tema raamatutõlked tõid eesti lugeja koju inglise ja ameerika väärtkirjanduse, vähesel määral ka vene kirjandusklassika. Mõned näited: J. Salingeri “Kuristik rukkis”, Th. Dreiser “Õde Carrie”, K. Vonnegut “Tšempionide eine”, E. Hemingway “Ja päike tõuseb”; vene kirjandusest A. Ostrovski “Äike”, “Kaasavaratu” jm.

Teose väärtust tõstavad Valda Raua loomingu bibliograafia (koostas bibliograaf ja toimetaja
Kai Ellip) ning arvukad viited allmärkustega (koostas toimetaja Sirje Endre).

Fotod perekonna arhiivist
Kujundus Kadi Pajupuu

Veebruaris:

ANNA HAAVA
Mõtted
Luule
Jutud


Raamatu moto:
Pimedal ajal maa ohtlikul ristteel on Anna Haava laulnud kandlel, hoiatades ja juhtides rändajaid, sünnitanud ilurõkke nukrate südametes. ––Juhan Luiga

Eesti suur luuleklassik Anna Haava, kelle sünnist möödus 2019. aasta 15. oktoobril 155 aastat, on eriti noorema põlvkonna seas tuntud vaid üksikute luuletuste kaudu. Need on kas kooliprogrammis või saab lugeda laulupeo kavast, et peol tuleb esitamisele laule Anna Haava sõnadele („Ei saa mitte vaiki olla”, „Me oleme Põhjamaa lapsed” jt.). Sugugi ei teata teda aga juttude kirjutajana ja ka mõtlejana. Seetõttu peab Kirjastus SE&JS oluliseks avaldada valiku eesti kirjanduse põhivaramusse kuuluva kirjaniku Anna Haava loomingust.

Kirjastus SE&JS on varem välja andnud Anna Haava Kogutud luule (2008), tema vaimuliku luule „Veelgi hinges nagu laulu” (2009) ja Haava 150. sünniaastapäevaks 2014. aastal raamatu „Rändaja Anna” (kirjad Elise Aunale, Mari Raamotile ja Juhan Luigale). Uues raamatus ilmub valik Haava luulest (Kogutud luule) ja juttudest („Väikesed pildid Eestist”, Loomingu Raamatukogu, 1972). Neljandiku raamatust moodustavad Anna Haava mõtted ja salmid tema enda poolt 1900. aastal välja antud raamatust „Peotäis tõtt”.

Raamatu koostajad on Sirje Endre ja Kadi Pajupuu.
Saatesõna kirjutab Katri Aaslav-Tepandi.

 

Tulemas on veel mitmeid huvitavaid raamatuid ja üllatusi, millest edaspidi!

 
 

 

 
 

 

 

 

Avaleht