© SE&JS ENG  
  Hääletund 2005


 

 

 

 

 

 

 

Alguses on hääl

Raamat mängijale inimesele

 
 

 

          Tõnu Tepandi: „„Alguses on hääl” on eelkõige õpik, mis on mõeldud teatrikoolide õpilastele, teatriõpetajatele, näitlejatele, aga ka laiemalt kõigile nendele inimestele, keda huvitavad sellised nähtused nagu teater, mängimine, rääkimine, hääl.
             Hääl on hinge väljendus. Hääl, rääkimise üks osa, kannab endas inimese kogu sisemust. Ta on inimese psühhofüüsilise sisu vägev väljund. Hääle ja mängu areng on otseselt seotud kogu inimese arenemisega. Enese psühhofüüsiline treenimine ja minateadvuse arendamine (vaimne pingutus, süvenemine, elu mõtestamine, lugemine, uurimine ehk siis lihtsalt õppimine) kuuluvad oma andekusega hakkama saamise töö juurde, see on enese vastavusse viimine oma andekusega. Tuleb arendada vaimu ja füüsist, et kui andekuse impulsi vallandatud jõud meie seest tuleb, siis me suudaks seda rakendada. Ja selleks ongi
häälesüsteemi treeningmäng.” 

               Teatripedagoog ja lavastaja Ingo Normet: „Mul on väga hea meel, et kauaaegne kolleeg, professor Tõnu Tepandi on lõpuks oma mõtteid, mälestusi ning unikaalse hääletreeningumeetodi raamatuks vorminud. Sajad selle järgi treeninud üliõpilased, tänase Eesti teatri noorem ja keskmine põlvkond on sellega kokku puutunud, oma häält arendanud, Tepandi mängust rõõmu tundnud. Raamatule lisavad väärtust mälestuskatked Tepandi enda lavakooliajast, õppejõududest (Panso, Tohvelman, Kromanov jt), „Suitsu-õhtu” sünnist, „Vanemuise stuudiost” ja muust. Raamat kõneleb sellest, kuidas ta ise noore üliõpilasena oma kitsast häälest näitleja hääle vormis. Eriti oluline on raamatus suur hulk praktilisi harjutusi, nende kirjeldused koos teoreetiliste põhjendustega.”

Tõnu Tepandi:See raamat on minu ettekujutus sellest: mis on hääl, rääkimine, näitleja mäng. See on lihtsalt üks lähenemine, mu oma tegemiste ja mõtlemiste lõpuni mõtlemine. Kuidas see asi tegelikult igaühe jaoks on, seda ma ainult aiman, ja kuidas see ime päriselt toimub, ma ikkagi ei tea. Aga igaüks peab ise leidma endale need tõed ja teadmised iseenda arendamiseks.”

 

 
   
 

 

 

 

Avaleht