© SE&JS ENG  
 


Album „Laulupidu. Jannsen. Koidula”
Laulupidu.Jannsen.Koidula

Tuumteksti autor Rein Veidemann, kaasautorid-koostajad Sirje Endre ja Kadi Pajupuu; toimetajad Sirje Endre, Mari Klein, Tarmo Tilsen, Katre Scott-Hopkins, Elle Veermäe; kujundus Kadi Pajupuu, eessõna Ülle Madise. Väljaandja Tartu Linnavalitsus / Tiigi Seltsimaja

Mis juhtub laulupeol? – „Eestlasi ümbritseb äkki väli, mis lööb põlved nõrgaks. Suurrahvad ei saa aru, kuhu kaob nende üleolek,” on öelnud akadeemik Jaan Undusk.


Eestlaste esimene laulupidu Tartus 1869. aastal oli avatakt, millest on kasvanud tänaseks kogu maad haarav laulupeoliikumine. Album on pühendatud eesti laulupidude 150. sünnipäevale.


Lugeja leiab siit omavahel tihedalt kokkusõlmitud kolm lugu: laulupeo sünd, Johann Voldemar Jannsen ja Lydia Koidula.
Albumi autorite ja koostajate eesmärk oli esitada panoraamne vaade ajale 150 aastat tagasi. Arhiiviürikutele toetudes esitavad autorid oma versiooni lätetest ja sündmustest, millest sai alguse eesti rahva suurkogunemine Tartus – rahvuse sünnipidu. Jannsen ja tema tütar Koidula olid selle suurpeo vaimsed juhid ja jätkajad. Nende mõtteviis, raskused, pürgimused, teod ja looming pakuvad mõtteainet läbi aegade. Koidula prohvetlik luuletus „Sind surmani” sai lauluks, mis kõlas juba esimesel laulupeol Tartus, ja mida lauldi edaspidi pea kõikidel eesti üldlaulupidudel. Justkui igaveseks graniiti raiutud on ta luuleread:


Käi kindlalt! Pää kõrgess’!
Aeg annab arutust!

Albumis on rohkesti pilte. Lugeja silme ees ärkavad ellu eestlaste vaaremad ja vaarisad; rahva karismaatilised juhid; laulukoorid ja pillimehed, raamatud ja ajalehed; talud maal ja hooned linnas; kirikud. „Laulupidu on eesti kultuuri tüvitekst ja tõeline rahvakirik,” kirjutab albumis tuumteksti autor Rein Veidemann.

Album valmis Tiigi Seltsimaja tellimusel.


 
 

248 lehekülge, värvitrükk
ISBN 978-9949-7216-9-6

 


 
   
 

 

 

 

Avaleht