© SE&JS ENG  
 Ita EVER. Lava on elu
Pühendusteos Ita Everi 90. sünnipäevaks

Ita Ever

Selles raamatus on viis peatükki: Puudutus, Elamus, Vallutav sarm, Kroonika ja Ita Everi rollibibliograafia. Siin räägivad Everist nii noored näitlejad kui ka vanad teatrikorüfeed, kirjutavad oma mõtteid-muljeid lavastajad, kriitikud, ajakirjanikud, kaasteelised.

Raamat „Lava on elu” on nagu üks pikk teekond. Lugejal on võimaluse rännata koos Ita Everi ja tema unustamatute tegelaskujudega läbi aastakümnete. Läbi meie kõigi elatud elu. Üha uued ja uued põlvkonnad on aastakümnete jooksul kasvanud üles koos Ita Everiga. Mõni ta tegelaskuju ehk ei pruugigi meeldida, aga see pole üldse tähtis. Me armastame Itat tingimusteta.

„Nii vähe on praeguses elus asju, mis on kindlad. Nagu Tammsaarel üks Mauruse kooli õpetajatest küsib: mis see on, mis oli, on ja jääb (peale jumala). Raske öelda, kuidas sellega praegu on. Aga mingi kindlustunne tekib, kui on keegi, kellest sa tead, et tema on seal, on kohal, püsib. Aga mitte tardumise mõttes. Vaid et see ongi tema koht ja tema paik, tema väärtustab seda kohta ja see koht väärtustab teda,” nii kirjutab Ita Everist raamatu saatesõnas teatriuurija Lea Tormis. Ja lisab: „Ta kehastab aja ja teatri muutumist ja ühtlasi eneseks jäämist. Sõltub ka näitleja oleku intensiivsusest, temperamendist, enesekehtestamise jõust ja tahtest, kas temast saab teatri sümbol. Itast on saanud.”

Jah, kuid mida arvab Ita Ever ise elust ja üldse? – Palun väga, „Ita sõna” ehk tema 25 lausumist läbivad seda raamatut. Tundub, et igaühele meist on ta midagi öelnud või ütlemas:

Ära vihasta, ainult vaata ja imesta!

Noorus tuleb aastatega.

Kui mina oleksin lihtne ilus lill,
siis üks kullerkupp.

Raamatu koostaja on Sirje Endre, Ita Everi rollibibliograafia koostas Kai Ellip. Nõuandjad Ene Paaver, Margus Mikomägi, Heli Pikk, Pille-Riin Purje. Toimetajad Sirje Endre, Liine Jänes, Hedi Rosma, Elle Veermäe, fototoimetaja Tarmo Tilsen, kujundaja Andres Tali.
Esikaane foto autor Toomas Volkmann, tagakaane foto autor Sven Arbet.

 

 
 

328 lehekülge, sh. 63 fotot Ita Everi osatäitmistest
kõvakaaneline köide
ISBN 978-9916-9631-0-4


e-pood

 
   
 

 

 

 

Avaleht